تعریف برندینگ و اهمیت آن در کسب و کار

برندینگ (برندسازی)، بخش مهمی از بازاریابی است که طی آن یک کسب و کار نام، نماد یا طرحی را ایجاد می‌کند که تنها متعلق به همان تجارت است. این امر به شناسایی محصول هر کسب و کار و تمایز آن از محصولات و خدمات سایر رقبا کمک می‌‌کند.

برندینگ از این جهت مهم است که نه تنها باعث ایجاد تأثیرات به یاد ماندنی در مصرف کنندگان می‌شود، بلکه این امکان را نیز به آن‌ها می‌دهد تا بدانند دقیقاً چه انتظاری از محصولات و خدمات شما دارند. برندینگ راهی برای تشخیص فاصله بیزنسی خود از رقبا و روشن شدن پاسخ این سوال است که «چه هویتی شما را به تجارتی بهتر تبدیل می‌کند؟»

نام تجاری هر کسب و کار باید به گونه‌ای طراحی شود که نمایانگر و معرف هویت آن کسب و کار و میزان تمایل مشتری به درک چرایی و چگونگی حضور آن کسب و کار باشد.

چرا برندینگ مهم است؟

مهمترین گام در موفقیت هر کسب و کار، دریافت تصویر شفاف و دقیق از خدمات و محصولات آن پیش چشم مشتری است. برندینگ هر کسب و کار بخش‌های مختلفی از جمله نام تجاری، لوگو، وب سایت، بسته بندی و کانال ارتباطی برند و مشتری است و از این بین، لوگو به این دلیل که چهره هر شرکت است، مهم‌ترین عنصر در معرفی هر برندینگ است.

نام تجاری به‌عنوان بخش مهم دیگری از برندینگ هر تجارت، معرف اصلی هر کسب و کار است. نام تجاری می‌تواند درک مردم از کسب و کار شما را تغییر دهد، همانطور که انتخاب نام تجاری مناسب می‌تواند باعث ایجاد افزایش آگاهی از برند یک کسب و کار شود، بی دقتی در انتخاب آن نیز می‌تواند هویت یک کسب و کار را برای همیشه خاموش نگه دارد.

چرا برندینگ برای استارتاپ ها مهم است

بسیاری از استارتاپ‌ها ترجیح می‌دهند وقت و هزینه خود را صرف برندینگ نکنند و هویت رقیب خود یا برندهای ساختگی اینترنتی را کپی کنند. غافل از اینکه این روش در دراز مدت پاسخگوی نیازهای پرحجم یک کسب و کار نخواهد بود و در نهایت اگر سیستمی هویت و نام تجاری مشخصی از خود را تعریف نکند، نمی‌تواند یک محصول یا خدمت را با موفقیت به بازار عرضه کند.

اثرگذاری 95 درصدی

جرالد زالتمن، استاد دانشگاه هاروارد، در كتاب خود با نام « مشتریان چگونه فکر می‌کنند» ادعا می‌کند، 95٪ از تصمیمات خرید مشتریان، ناخودآگاه است.

Gerald-Zaltman

پس اینکه شما به عنوان یک مدیر تجاری فکر می‌کنید مشتریان محصول شما را تنها به سبب عواملی مثل (نوع قیمت‌گذاری، ویژگی‌های محصول، سادگی و غیره) نسبت به محصول سایر رقبا ترجیح می‌دهند اشتباه بزرگی است و جالب است بدانید که تمام این موارد فقط 5٪ از بازاریابی تجاری را شامل می‌شوند و در 95٪ دیگر، مشتریان تحت تأثیر عوامل دیگری قرار می‌گیرند که عمدتاً توسط برندینگ (نام تجاری، لوگو، طراحی محصولات، خدمات و…) شما ایجاد می‌شوند و احساس اصلی مشتریان نسبت به کسب و کار شما را رقم می‌زنند.