کشف مکانیسمی جهت کاهش عفونت‌زایی کرونا

کشف مکانیسمی جهت کاهش عفونت‌زایی کروناویروس

محققان آمریکایی در بررسی جدید خود، فرآیندی را کشف کرده‌اند که می‌تواند عفونت‌زایی انواع گوناگون ویروس کرونا را تعدیل کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی موسسه ملی سلامت آمریکا:

از زمان آغاز همه‌گیری کروناویروس در اوایل سال ۲۰۲۰، چندین نوع عفونی‌تر آن پدیدار شده‌اند. پس از کروناویروس اصلی، سویه آلفا که در اوایل سال ۲۰۲۱ در آمریکا گسترش یافت و سویه دلتا که اکنون رایج‌ترین سویه در حال گردش است، ظاهر شدند. این گونه‌ها، جهش‌هایی یافته‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر گسترش یابند و افراد را آلوده کنند. بسیاری از این جهش‌ها بر پروتئین خوشه‌ای تأثیر می‌گذارند که کروناویروس از آن برای ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند. «کلی تن هاگنKelly Ten) (Hagen، پژوهشگر  موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) و گروهش در تلاش هستند تا بفهمند که این تغییرات چگونه عملکرد ویروس را تغییر می‌دهند.

«رنا دسوزا(Rena D’Souza) ، از محققان این پروژه گفت: پژوهشگران موسسه ملی سلامت آمریکا طی همه‌گیری، از تخصص خود برای پاسخ دادن به سؤالات کلیدی در مورد کووید-۱۹ استفاده کرده‌اند. این پژوهش، بینش جدیدی را در مورد عفونت‌زایی سویه‌های جدید کرونا ارائه می‌دهد و چارچوبی را برای توسعه درمان‌های آینده فراهم می‌کند.

محققان برای فهمیدن این موضوع، اثرات فعالیت آنزیم GALNT بر پروتئین خوشه‌ای را در سلول‌های مگس میوه و پستانداران بررسی کردند. آزمایش‌ها نشان داد که یکی ازاین آنزیم‌ها موسوم به GALNT1،قندها را به پروتئین خوشه‌ای کروناویروس اضافه می‌کند و این فعالیت به کاهش شکافتگی فیورین منجر می‌شود. در مقابل، جهش‌های پروتئین خوشه‌ای مانند جهش‌های موجود در سویه‌های آلفا و دلتا، فعالیت GALNT1 را کاهش و شکافتگی فیورین را افزایش می‌دهند. این نشان می‌دهد که فعالیت GALNT1 ممکن است تا حدی برش فیورین را سرکوب کند. جهش‌های آلفا و دلتا بر این اثر غلبه می‌کنند و اجازه می‌دهند که برش فیورین کنترل نشود.

هاگن گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهند که جهش‌های رخ داده در سویه‌های آلفا و دلتا، بر اثر کاهش‌دهنده فعالیت GALNT1 غلبه می‌کنند. این موضوع ممکن است توانایی کروناویروس را برای ورود به سلول‌ها را افزایش دهد.

پژوهشگران، این نظریه را مطرح کردند که تفاوت‌های فردی در بیان GALNT1 می‌توانند بر شیوع ویروس موثر باشند.این پژوهش، در مجله “PNAS” به چاپ رسید.