خلاقیت و نوآوری در مدیریت

خلاقیت یا نوآوری

خلاقیت و نوآوری دو اصطلاح متفاوت می‌باشند از نظر فنی نیز معانی مختلفی دارند. خلاقیت به معنای ابتکار، تخیل و اختراع است و از طریق تدبیر حاصل می‌شود. از سوی دیگر، نوآوری به نوسازی و پیشرفت نسبت به ایده موجود اشاره دارد.

 درست است که خلاقیت و نوآوری دو اصطلاح متفاوت می‌باشند و نمی‌توانند جای یکدیگر استفاده شوند. اما در زمینه‌هایی مثل تجارت، مدیریت و تکونولوژی جایگزین مناسبی برای یکدیگراند.

تفاوت خلاقیت و نوآوری در مدیریت کسب و کار

نوآوری جنبه مهمی از رشد و پیشرفت افراد، سازمان‌ها، فرهنگ‌ها و جوامع است. نوآوری و خلاقیت به ایجاد ایده‌های جدید اشاره دارند. خلاقیت به معنای استفاده از ابتکار است، در حالی که نوآوری به معنای استفاده از نوآوری‌های موجود و با هدف بهبود آن و استفاده از آن برای تجاری‌سازی به کار می‌رود. برخی از افراد با ویژگی‌های کارآفرینی متولد می‌شوند و می توانند افکار خلاق را بلافاصله و به طور موثر تجاری کنند. برخی نیز استعداد خلاقیت دارند. به عبارت دیگر فقط تعداد کمی از آن‌ها توانایی ریسک‌پذیری دارند و می‌توانند ایده‌ها را به تجارت تبدیل کنند و سبب تفاوت بین خلاقیت و نوآوری می‌شود.

شباهت خلاقیت و نوآوری در مدیریت کسب و کار

فرآیند تولید یک محصول جدید یک فرآیند شناختی یا یادگیری است و به آن نوآوری می‌گویند و مبتنی بر توسعه است، بنابراین با وجود اینکه یک محصول کاملا جدید است، خلاقیت نیز عنصری مهم محسوب می‌شود و در صورت نوآوری و هم چنین خلاقیت سبب افزایش مهارت در کار می‌شود. (Rogers، E.M، 2003).

نمونه هایی از ترکیب خلاقیت و نوآوری در مدیریت کسب و کار

امروزه، Google به عنوان یکی از نوآورترین شرکت‌های جهان شناخته شده است. تلاش‌های زیادی توسط بنیانگذاران Google، Larry Page و Sergey Brin، برای افزایش نوآوری و خلاقیت در شرکت انجام شده‌است. آن‌ها آگاهانه بر تشویق کارمندان برای داشتن ذهن باز، نگرش پرسشگرانه و تولید ایده‌های جدید برای حفظ این سطح از نوآوری در سازمان متمرکز هستند. آن‌ها از شکل اصلی و تحول آفرین رهبری استفاده می‌کنند. نوآوری را می توان از طریق یک فرایند خلاقیت از نظر استراتژیک به‌دست آورد.

4 مرحله اصلی برای تولید ایده‌ها و مفاهیم شامل:

  • دریافت اطلاعات

  • تفکر

  • درک و فهم

  • ارزیابی / اجرا (پیوند به نوآوری)

نتیجه گیری

محصولات نوآورانه، در صورت ثبت اختراع ، باعث کاهش تهدیدها و موانع ورود در صنعت کمک می کنند.  نوآوری، خلاقیت و همچنین مهارت‌های تحلیلی برای مدیریت و موفقیت در یک تجارت بسیار ضروری است. اکثر شرکت‌های موفقی مانند اپل، هیولت پاکارد و بسیاری دیگر همیشه حاصل یک همکاری موفق بین یک رهبر خلاق و تحلیلی بوده‌اند. این امر به ایجاد نوآوری تجاری سودمند کمک می کند که رمز موفقیت است. علاوه بر این ، نوآوری‌هایی مانند زمینه‌های فناوری و سرگرمی تأثیر زیادی بر فرهنگ دارد. همچنین ضروری است که نوآوری بخشی از هر سازمانی باشد که مجبور باشد که پویا باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.