معرفی برگزیدگان جشنواره اندیشمندان و دانشمندان به یونسکو/اعلام زمان ارسال ایده ها

زمان ارسال ایده ها به پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان تحت عنوان جشنواره قرن که آذرماه امسال برگزار می شود، اعلام شد؛ برگزیدگان این جشنواره به جامعه بزرگ یونسکو معرفی خواهند شد.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامی، دبیر پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در نشست خبری این جشنواره که تحت عنوان جشنواره قرن امروز در بنیاد نیکوکاری جمیلی برگزار شد، با اشاره به اینکه ۱۴۰۰ آخرین سال قرن اخیر است و به همین دلیل عنوان جشنواره قرن را برگزیدیم، ابراز امیدواری کرد جشنواره پیش رو مایه برکات و آثار مثبت بسیاری باشد و گستره ای به میزان قرن اخیر پیش روی ما قرار دهد.

وی افزود: طی چهار دوره قبلی جشنواره حدود ۱۸۰۴ نفر شرکت کننده داشته ایم که این تعداد در سایت جشنواره ایده های خود را ثبت کرده و از این تعداد ۱۴۶ ایده به عنوان ایده های پذیرفته شده نهایی توسط کمیته های علمی و کسب و کار به عنوان طرح های برگزیده انتخاب شدند.

دبیر جشنواره قرن ادامه داد: از این تعداد طرح ۲۱ ایده به نمونه محصول اولیه رسیده اند و البته تعدادی نیز به مرحله کسب و کار رسیده اند.

مشفق همچنین بنیاد نیکوکاری جمیلی را به عنوان تنها حامی مادی و معنوی این جشنواره دانست و تاکید کرد: این بنیاد در ۴ دوره قبلی و در دوره پنجم تنها حامی این جشنواره بوده و صاحب امتیاز معنوی این جشنواره است. این بنیاد اولین خیریه حامی سرمایه های فکری است و امیدواریم این حرکت ارزشمند آغازگر نهضت جدیدی برای ورود خیرین جهت حمایت از سرمایه های فکری کشور باشد.

برگزیدگان به جامعه بزرگ یونسکو معرفی خواهند شد

مهندس جمیلی، رئیس بنیاد خیریه نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره قرن نیز تصریح کرد: جشنواره قرن نماد همکاری میان علم و ثروت است. حامیان معنوی این جشنواره مراکز علمی و دانشگاهی و اساتید برجسته ای هستند که به صورت داوطلبانه از این جشنواره حمایت می کنند و این بسیار لذتبخش است.

وی در خصوص نحوه برگزاری این جشنواره یادآور شد: برگزاری جشنواره در آذرماه سال جاری به صورت حضوری، نیمه حضوری و مجازی پیش بینی شده است. بخش اعظمی از جشنواره پیش رو با توجه به همه گیری کرونا ویروس به حوزه علوم پایه اختصاص دارد.

جمیلی با اشاره به افزوده شدن بخش هوش مصنوعی به جشنواره پیش رو، خاطرنشان کرد: هدف ما تنها برگزاری جشنواره نیست، بلکه اثرگذاری ملموس در حوزه علم و دانش است. ما تلاش می کنیم فرصتی مناسب برای دانشمندان و متخصصین جهت دیده شدن فراهم کنیم. در طول زمان ثبت نام از هر ایده پردازی پشتیبانی خواهد شد و نحوه داوری در دو حوزه کسب و کار و ایده پردازی نیز به صورت شفاف به اطلاع ایده پردازان خواهد رسید.

جمیلی مبنای جشنواره را حمایت از اندیشمندان و دانشمندان جوان همکاری های بین المللی دانست و افزود: طی تفاهمنامه ای که با سازمان جهانی یونسکو به امضا رسیده، برندگان در جامعه بزرگ یونسکو معرفی خواهند شد.

وی ضمن تاکید بر تقویت باشگاه ایده پردازان ادامه داد: جشنواره تنها  یک اسم نیست، بلکه به منزله حرکت علم و تحت حمایت قراردادن طرح های مناسب و تحول آفرین است. ما بنا داریم از مرحله نام نویسی تا اعلام نتایج استارت آپ ویکند برگزار کنیم و ارتباط بین شرکت کنندگان را با اساتید و طلایه داران ایجاد می کنیم تا بر غنای علمی جشنواره افزوده شود.

جمیلی با تاکید بر لزوم تبدیل ایده های فردی به تیمی گفت: از طرح هایی که فرصت حضور در جمع برگزیدگان را ندارند، بسته به تلاش و پشتکارشان در قالب باشگاه ایده پردازان حمایت های مبسوطی خواهد شد. حتی کسانی که سال های قبل شرکت کرده اند و تصور می کنند ایده شان پخته تر شده، حتما در این دوره شرکت کنند.

مکانیزم حضور علاقه مندان و داوری در جشنواره قرن

دکتر مشفق، دبیر پنجمین جشنواره قرن رخدادهایی همچون جشنواره پیش رو را فرصتی برای تبدیل شکوفه های آگاهی و دانش به مرحله ثمردهی دانست و گفت: ما در پی ایجاد بستری هستیم تا از تفکرات و ایده های ناب حمایت های لازم به عمل آید.

وی با اشاره به بهره گیری از پتانسیل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و نخبگان در عرصه داوری ها تاکید کرد: تلاش می کنیم داوری های ما پاسخگو و شفاف باشد تا همه بدانند ایده ها در چه مرحله ای قرار دارند و براساس چه مختصاتی داوری شده اند.

مشفق تصریح کرد: شرکت کنندگان برای ارائه ایده های خود و آنچه در ذهن دارند تا به جشنواره ارائه دهند، نهراسند. هر ایده ای که حتی گامی کوچک در مسیر پیشرفت محسوب شود، قابل تقدیر است.

دبیر پنجمین جشنواره قرن با بیان اینکه این جشنواره در دوبخش کسب و کار و ایده پردازی  برگزار می شود، افزود: جرقه ها و ایده ها مراقبت می خواهد تا بارور شوند و به مرحله ثمردهی برسند. رسیدن به این مهم تنها به تفکرات ایده دهنده منحصر نمی شود، بلکه نیاز به سرمایه گذاری و ارتباط و همکاری با ارگان ها است و ما بنا داریم از ایده هایی که به کسب وکار می رسند، حمایت های لازم را  صورت دهیم.

مشفق با تشریح مکانیزم حضور افراد در جشنواره خاطرنشان کرد: علاقمندان با مراجعه به پرتال جشنواره می توانند ایده های خود را بارگذاری کنند. در گام بعدی پس از جمع آوری ایده ها تقسیم بندی لازم در دوبخش ایده پردازی و کسب و کار صورت می گیرد. ما برای بخشهای مختلف هیئت داوران متشکل از اساتید برجسته در نظر گرفته ایم. در گروه های تخصصی هریک از طرح ها به داوران متخصص ارجاع داده شده و نظرات آن ها در کمیته اصلی داوران تجمیع می شود تا نقاط قوت و ضعف آن ها مورد بررسی قرار گیرد سرانجام نیز کمیته داوران براساس امتیازدهی طرح ها را انتخاب می کنند.

مجموع جوایز برگزیدگان

کمره ای، رئیس جشنواره قرن نیز تاکید کرد: برای اولین بار بنیاد خیریه نیکوکاری جمیبلی به عنوان یک بخش خصوصی وارد حوزه حمایت از پژوهش و پژوهشگر شده که قابل تقدیر است. جوانان متخصص سرمایه های آینده کشور هستند و باید در کشور خودشان استعدادهایشان شکوفا شود.

وی از حرکت تدریجی این جشنواره برای حضور قدرتمندانه در عرصه بین المللی خبر داد و گفت: بخشی از این حرکت با امضای تفاهمنامه با یونسکو در جشنواره پیش رو محقق خواهد شد تا در لیست جشنواره های سازمان جهانی یونسکو قرار گیرد.

کمره ای از پرداخت محوری به موضوع کرونا در جشنواره قرن خبر داد و گفت: با توجه به حمایت های گسترده مراکز علمی و دانشگاهی جایگاه این جشنواره بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و پیشنهاد همکاری و کار نیز از سوی مراکز صنعتی و علمی برای برگزیدگان فراهم خواهد شد.

وی در پایان از پرداخت یک میلیارد و 800 میلیون تومان به برگزیدگان دو بخش ایده ها و کسب و کارهای علوم پایه خبر داد و گفت: متخصصین و علاقه مندان می توانند در زمان ثبت نام محرمانه ماندن طرح های خود را برگزینند و آن را تضمین شده بدانند و مطمئن باشند این ایده به جز داوری از سوی متخصصین امین در هیچ جای دیگر مطرح نخواهد شد.

انعقاد تفاهمنامه میان بنیاد خیریه نیکوکاری جمیلی و دانشگاه آزاد

دکتر شادی جمیلی، رئیس دبیرخانه این جشنواره اول خرداد ماه را زمان آغاز دریافت ایده ها از سوی دبیرخانه دانست و گفت: علاقه مندان داخل و خارج از کشور با شماره پاسپورت و یا کد ملی می توانند تا مهرماه ۱۴۰۰ از طریق مراجعه به پرتال جشنواره قرن ثبت نام کنند. زمان برگزاری جشنواره نیز ۹ آذرماه ۱۴۰۰ خواهد بود.

وی با بیان اینکه تمام لیست برگزیدگان علمی و نهایی چهار دوره قبلی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در سایت جشنواره موجود است، از انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه آزاد خبر داد و افزود: از مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی تشکر می کنم که بستر همکاری را فراهم کردند.