سخنرانی دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در جشنواره قرن

دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران : دانشگاه کارآفرین بدون توجه به علوم‎‌پایه محقق نمی‌شود.
آئین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رؤسای دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و شهید بهشتی، رئیس هیئت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران، رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی و جمعی از مسئولان و خیرین دانشگاه تهران و نهادهای علمی و فرهنگی، در تالار علامه امینی روز سه شنبه 1400/09/09 برگزار شد و به کار خود پایان داد.
دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران با قدردانی از رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی بخاطر حمایت مادی
و معنوی از برگزاری پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، گفت: حمایت خیرین نیک‌اندیش از این جشنواره نشان می‌دهد که رویکرد جدیدی از سوی خیرین در نهاد علم در حال ترویج و فرهنگ‌سازی است که آن حمایت از خود علم است.
دکتر مقیمی با قدردانی از تمامی خیرین دانشگاه تهران تاکید کرد: همه خیرین منشأ اثرات ماندگار و برکات زیادی برای دانشگاه تهران و سایر نهادهای علمی کشور بوده‌اند ولی کمتر دیده که در بخشی غیر از کمک به ارتقای زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی، و به‌ویژه در حوزه‌های مربوط به جنبه‌های نرم دانشگاهی از جمله تشویق و ترغیب دانشمندان و اندیشمندان و پژوهشگران به شکل نظام‌مند حرکت کرده‌باشند.
وی افزود: کمک به دانشگاه‌ها برای تأمین و ارتقای زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی حتما لازم است ولی سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌های منابع انسانی دارای اهمیت بسیار بیش‌تری از سایر حوزه‌های دانشگاه است. امیدواریم این فرایند با شرایطی که ما
در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کنیم، بتواند اعتماد خیرین را در کمک به علم و دانشگاه تقویت کند.


رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت علوم‌پایه در پیشرفت کشور، افزود: وقتی صحبت از دانشگاه نسل ۳ و ۴ می‌شود عموما نگاه‌ها معطوف به مفهوم دانشگاه کارآفرین است و تصور بر این است که دانشگاه کارآفرین یعنی که ما بتوانیم علوم دانشگاهی را کاربردی بکنیم و شاهد راه‌اندازی کسب‌وکارهای کارآفرینانه به عنوان خروجی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها باشیم. با این حال باید توجه داشت که در فرایند کارآفرینی یک زنجیره را شاهد هستیم که هر کدام از آن عناصر وجود نداشته‌باشند، در حقیقت فرایند کارآفرینی تکمیل نمی‌شود.
دکتر مقیمی با اشاره به اینکه کارآفرینی یک فرآیندی است که دارای سه مرحله نوآوری، اختراع و کارآفرینی است، افزود: یک فرایند کارآفرینی موقعی به سامان می‌رسد که ایده‌های جدید مبتنی بر مبناهای و پایه‌های جدید شکل گیرد، سپس اختراع و نوآوری تبدیل به یک خدمت یا محصول ملموس شود و در نهایت با ریسک و مخاطره‌ای که یک کارآفرین با فراهم‌آوردن منابع مالی مخاطره‌پذیر نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکاری اقدام می‌کند، تجاری‌سازی محصول انجام شود. اگر یکی از این حلقه‌ها مفقود شود یا خللی
در آن به‌وجود بیاید فرآیند کارآفرینانه به معنی واقعی شکل نمی‌گیرد.
دکتر مقیمی با تاکید بر اهمیت علوم‌پایه در ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین، خاطرنشان کرد: کارآفرینی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که نوآوری و اختراع بتواند آن را مورد حمایت قرار دهد. بدون علوم‌پایه، دو مرحله دیگر فرایند کارآفرینی قطعا شکل نمی‌گیرد و از طریق دانشمندان علوم‌پایه است که اختراعات و نوآوری شکل می‌گیرد و پس از آن است که صاحب کسب‌وکار می‌تواند به تجاری‌سازی ایده بپردازد.
وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص توجه به نخبگان و فراهم‌کردن زمینه‌هایی که مانع خروج نخبگان از کشور می‌شود، گفت: متاسفانه بیش‌ترین مهاجرت نخبگان در حوزه علوم‌پایه است و یکی از حوزه‌های مهاجر‌پذیر هم در حوزه علوم‌پایه است. برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان و تشویق جوانان نخبه قطعا یکی از زمینه‌های ایجاد علاقه برای کار علمی در کشور است. برگزیدگان این جشنواره، یک مخزن ارزشمند برای کشور محسوب می‌شوند که باید از آن مراقبت کنیم و مراقبت ما این خواهد بود که بتوانیم با کارآفرینی و تجاری‌سازی ایده‌ها، این زنجیره را تکمیل بکنیم و انگیزه‌ای را در دانشمندان جوان فراهم کنیم.