ارزیابی کسب و کار | Business evaluation

Business evaluation

ارزیابی کسب و کار یا Business evaluation چیست؟

ارزیابی کسب و کار فرآیندی کلی برای تعیین ارزش اقتصادی کل واحد تجاری یا کسب و کاری است. به دلایل مختلفی از جمله ارزش فروش، مشارکت، مالیات و حتی دادرسی برای طلاق می‌توان از ارزیابی کسب و کار برای تعیین ارزش منصفانه یک تجارت استفاده کرد. صاحبان غالباً برای برآورد عینی ارزش کسب و کار، به ارزیابی کنندگان حرفه‌ای تجارت مراجعه می‌کنند.

روشهای کلیدی

ارزیابی کسب وکار، ارزش اقتصادی یک واحد تجاری را تعیین می‌کند. روش‌های مختلفی برای ارزیابی یک کسب و کار وجود دارد، نگاه کردن به سقف رشد بازار، ضرایب سود یا ارزش دفتری است.

مبانی ارزیابی کسب و کار

موضوع ارزیابی کسب و کار اغلب در امور مالی شرکت‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد. ارزیابی کسب و کار معمولاً هنگامی انجام می شود که شرکتی قصد فروش کل یا بخشی از عملیات خود یا قصد ادغام با شرکت دیگری را دارد. ارزیابی یک کسب و کار فرآیندی است که برای تعیین ارزش فعلی یک تجارت با استفاده از اقدامات عینی و ارزیابی همه جنبه‌های تجارت انجام می‌شود.

ارزیابی مشاغل ممکن است شامل تجزیه و تحلیل مدیریت شرکت، ساختار سرمایه، چشم انداز درآمد آینده یا ارزش بازار دارایی‌های آن باشد. ابزارهای مورد استفاده برای ارزیابی می‌توانند در بین ارزیابان ،مشاغل و صنایع، متفاوت باشند. رویکردهای معمول ارزیابی کار تجاری شامل بررسی صورت‌های مالی، تنزیل مدل‌های جریان نقدی و مقایسه شرکت‌های مشابه است.

ارزیابی همچنین برای گزارش مالیاتی کسب و کار هم مهم است. خدمات درآمد داخلی (IRS) ایجاب می‌کند که یک تجارت براساس ارزش عادلانه بازار ارزیابی شود. برخی از رویدادهای مربوط به مالیات مانند فروش، خرید یا اهدای سهام یک شرکت بسته به ارزیابی، مالیات دریافت می‌کنند.

ملاحظات ویژه: روش‌های ارزیابی

روش‌های بی‌شماری برای ارزیابی یک شرکت وجود دارد. در زیر با چندین مورد از این روش‌ها آشنا خواهید شد.

  1. سرمایه بازار

سرمایه بازار ساده‌ترین روش ارزیابی کسب و کار است. این محاسبه با ضرب قیمت سهام شرکت در تعداد سهام باقی مانده آن محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، از تاریخ 3 ژانویه 2018، شرکت مایکروسافت با مبلغ 86.35.1 دلار معامله شد که تعداد کل سهام آن 7.715 میلیارد دلار بود، پس از آن می توان ارزش این شرکت را 86.35 x 7.715 میلیارد دلار = 666.19 میلیارد دلار ارزیابی کرد.

  1. روش درآمد زمان

تحت روش ارزیابی کسب و کارها، جریانی از درآمد حاصل از یک دوره زمانی خاص به یک ضرب اعمال می‌شود که به صنعت و محیط اقتصادی بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است یک شرکت فناوری با درآمد 3 برابر ارزیابی شود، در حالی که یک شرکت خدماتی با درآمد 0.5 برابر ارزش‌گذاری شود.

  1. ضریب سود

به جای روش درآمد زمان، می‌توان از چند برابر درآمد برای به دست آوردن تصویر دقیق‌تری از ارزش واقعی یک شرکت استفاده کرد، زیرا سود شرکت یک شاخص قابل اطمینان‌تر از موفقیت مالی آن نسبت به درآمد فروش است. ضریب سود، سودهای آینده را در برابر جریان‌های نقدی  منعطف می‌کند که می‌توانند با نرخ بهره فعلی در مدت زمان مشابه سرمایه گذاری شوند. به عبارت دیگر، نسبت P / E فعلی را تنظیم می‌کند تا نرخ بهره فعلی را محاسبه کند.

       4. روش جریان نقدی تخفیف یافته (DCF)

روش DCF برای ارزیابی کسب و کار، مشابه چند برابر سود است. این روش بر اساس پیش بینی جریانات نقدی آینده است که برای به‌دست آوردن ارزش بازار فعلی شرکت تنظیم می‌شود. تفاوت اصلی بین روش جریان نقدی تنزیل شده و روش ضریب سود این است که برای محاسبه ارزش فعلی تورم را در نظر می‌گیرد.

  1. ارزش کتاب

این مقدار ارزش سهامداران یک تجارت است که در صورتحساب ترازنامه نشان داده می‌شود. ارزش دفتری با کسر کل بدهی‌های یک شرکت از کل دارایی‌های آن به‌دست می‌آید.

  1. ارزش تصفیه

ارزش تصفیه خالص، وجه نقدی است که بنگاه اقتصادی در صورت انحلال دارایی‌های خود و پرداخت بدهی‌ها دریافت می‌کند.

این روش به هیچ وجه لیست جامعی از روش‌های ارزیابی کسب و کار مورد استفاده امروز نیست. روش‌های دیگر شامل ارزش جایگزینی، ارزش تجزیه، ارزیابی مبتنی بر دارایی و موارد دیگر است.

اعتبار سنجی در ارزیابی کسب و کار

در ایالات متحده، اعتبار سنجی در کسب و کار (ABV) یک نام حرفه‌ای است که به حسابدارانی مانند CPA که در محاسبه ارزش کسب و کار تخصص دارند، اعطا می‌شود. گواهینامه ABV تحت نظارت موسسه حسابداران رسمی آمریکایی (AICPA) انجام می‌شود.

حفظ اعتبار ABV همچنین به افرادی که دارای گواهینامه هستند نیاز به حداقل استانداردهای تجربه کاری و یادگیری مادام العمر دارد. متقاضیان موفق حق استفاده از نامگذاری ABV را با نام خود به دست می‌آورند که می‌تواند فرصت‌های شغلی، اعتبار حرفه‌ای و حقوق را بهبود بخشد. در کانادا، Chartered Business Valuator (CBV) یک نام حرفه‌ای برای متخصصان ارزیابی کسب و کار است که توسط موسسه ارزیابی کنندگان مشاغل مجاز کانادا (CICBV) ارائه می‌شود.