دیابت نوع ۲ روند پیرشدن مغز را تسریع می‌کند

دیابت نوع ۲ روند پیرشدن مغز را تسریع می‌کند

محققان در مطالعه جدیدی با مقایسه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و افراد سالم دریافتند که این بیماری می‌تواند سرعت پیرشدن مغز و زوال شناختی را حدود ۲۶ درصد تسریع کند.

محققان در این مطالعه از مجموعه داده‌های  Biobank بریتانیا، به ویژه داده‌های مربوط به ساختار مغز مربوط به 20000 نفر در سنین 50 تا 80 سال استفاده کردند. با استفاده از این داده‌ها و متاآنالیز نتایج تقریبا 100 مطالعه دیگر، این تیم تحقیقاتی توانستند وجه تمایز تغییرات مغزی و شناختی طبیعی مربوط به سن افراد را با تغییرات خاص آن مربوط به دیابت نوع 2 مشخص کنند.

محققان دریافتند که تغییر در عملکرد بخش‌هایی از مغز مانند حافظه فعال، یادگیری، تفکر و خودکنترلی همچنین کاهش سرعت پردازش مغز در افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت موضوعی رایج است. در این مطالعه افرادی که سالم بودند عملکرد اجرایی مغز آنها حدود ۱۳.۱ درصد کندتر دچار افت شد. همچنین سرعت پردازش مغز آنها حدود ۶.۷ درصد کندتر از افرادی که به دیابت دچار بودند دچار افت شد.

هنگامی که این تیم تحقیقاتی از اسکن‌های مغزی MRI برای تجزیه و تحلیل ساختار و فعالیت مغز استفاده کردند، همانطور که انتظار می‌رفت متوجه شدند ماده خاکستری مغز با افزایش سن کاهش پیدا می‌‌کند. در همین مطالعه افرادی که به دیابت مبتلا بودند با کاهش 6.2 درصدی ماده خاکستری در آن ناحیه مغز و همچنین کاهش در سایر مناطق مواجه شدند. همچنین یافته‌ها نشان می‌دهند که ارتباطی قوی بین از بین رفتن و تخریب اعصاب در اثر افزایش سن طبیعی و مرتبط با دیابت نوع 2 وجود دارد. به علاوه این بیماری به صورت قابل‌توجهی زوال شناختی را تسریع می‌بخشد. هرچقدر طول مدت دیابت بیشتر باشد، این تاثیرات مغزی بیشتر می‌شود.