پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان (جشنواره قرن)

پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، سال 1400 با همراهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت ورزش و جوانان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه‌‌ها، پژوهشکده‌ها و سایر اعضای جامعه علمی کشور، با عنوان «جشنواره قرن» و در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌گردد.

این جشنواره نیز مطابق ادوار گذشته، در 5 حوزه علوم پایه شامل 1)علوم زیستی 2)ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر 3) فیزیک 4)شیمی 5)زمین شناسی و و با 2 رویکرد ویژه «ویروس کرونا و هوش مصنوعی» برگزار خواهد شد. بی‌شک برگزاری جشنواره قرن به‌منظور پیشبرد اندیشه و دانش در کشور و بین‌المللی شدن این رویداد همراه با نمایش جایگاه علم و اندیشه کشور عزیزمان ایران در جهان با رویکردی گسترده‌تر، سراسر افتخار خواهد بود.

 

پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان آذرماه برگزار می شود

با حمایت از طرح ها و ایده های برتر در بخش علوم پایه پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان آذرماه برگزار می شود

زمان ارسال ایده ها به پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان تحت عنوان جشنواره قرن که آذرماه امسال برگزار می شود، اعلام شد و برگزیدگان طرح های منتخب این جشنواره بیش از دو میلیارد تومان جایزه دریافت می کنند.
به گزارش بازارکار، نشست خبری پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با حضور دکتر غلامی، دبیر، مهندس جمیلی، رئیس شورای سیاستگذاری، کمره ای، رئیس جشنواره قرن، شادی جمیلی، رئیس دبیرخانه این جشنواره و غلامی، قائم مقام مدیرعامل بنیاد حامیان دانشگاه تهران و دبیر شورای مدیریت و برنامه‌ریزی جشنواره امروز 25 اردیبهشت برگزار شد.
دکتر غلامی در این نشست خبری  با اشاره به اینکه  طی چهار دوره قبلی جشنواره حدود ۱۸۰۴ نفر شرکت کننده داشته ایم گفت: این تعداد در سایت جشنواره ایده های خود را ثبت کرده و از این تعداد ۱۴۶ ایده به عنوان ایده های پذیرفته شده نهایی توسط کمیته های علمی و کسب و کار به عنوان طرح های برگزیده انتخاب شدند.
قائم مقام مدیرعامل بنیاد حامیان دانشگاه تهران ادامه داد: از این تعداد طرح ۲۱ ایده به نمونه محصول اولیه رسیده اند و البته تعدادی نیز به مرحله کسب و کار رسیده اند.
همچنین مهندس مشفق دبیر این جشنواره نیز با اشاره به اینکه بنیاد نیکوکاری جمیلی به عنوان تنها حامی مادی و معنوی این جشنواره است تاکید کرد: این بنیاد در ۴ دوره قبلی و در دوره پنجم تنها حامی این جشنواره بوده و صاحب امتیاز معنوی این جشنواره است. این بنیاد اولین خیریه حامی سرمایه های فکری است و امیدواریم این حرکت ارزشمند آغازگر نهضت جدیدی برای ورود خیرین جهت حمایت از سرمایه های فکری کشور باشد.

حمایت در پنج رشته از صاحبان ایده

مهندس جمیلی، رئیس بنیاد خیریه نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره قرن نیز تصریح کرد: این جشنواره در 5 رشته علوم پایه از طرح ها حمایت می کند. حامیان معنوی این جشنواره مراکز علمی و دانشگاهی و اساتید برجسته ای هستند که به صورت داوطلبانه از این جشنواره حمایت می کنند و این بسیار لذتبخش است.
وی در خصوص نحوه برگزاری این جشنواره یادآور شد: برگزاری جشنواره در آذرماه سال جاری به صورت حضوری، نیمه حضوری و مجازی پیش بینی شده است. بخش اعظمی از جشنواره پیش رو با توجه به همه گیری کرونا ویروس به حوزه علوم پایه اختصاص دارد.
جمیلی با اشاره به افزوده شدن بخش هوش مصنوعی به جشنواره پیش رو، خاطرنشان کرد: هدف ما تنها برگزاری جشنواره نیست، بلکه اثرگذاری ملموس در حوزه علم و دانش است. ما تلاش می کنیم فرصتی مناسب برای دانشمندان و متخصصین جهت دیده شدن فراهم کنیم. در طول زمان ثبت نام از هر ایده پردازی پشتیبانی خواهد شد و نحوه داوری در دو حوزه کسب و کار و ایده پردازی نیز به صورت شفاف به اطلاع ایده پردازان خواهد رسید.
تلاش می کنیم از همه ایده ها در قالب باشگاه ایده پردازان حمایت کنیم
وی ضمن تاکید بر تقویت باشگاه ایده پردازان ادامه داد: جشنواره تنها  یک اسم نیست، بلکه به منزله حرکت علم و تحت حمایت قراردادن طرح های مناسب و تحول آفرین است. ما بنا داریم از مرحله نام نویسی تا اعلام نتایج استارت آپ ویکند برگزار کنیم و ارتباط بین شرکت کنندگان را با اساتید و طلایه داران ایجاد می کنیم تا بر غنای علمی جشنواره افزوده شود.
جمیلی با تاکید بر لزوم تبدیل ایده های فردی به تیمی گفت: از طرح هایی که فرصت حضور در جمع برگزیدگان را ندارند، بسته به تلاش و پشتکارشان در قالب باشگاه ایده پردازان حمایت های مبسوطی خواهد شد.

مجموع جوایز برگزیدگان

همچنین دکتر کمره ای، رئیس این جشنواره نیز تاکید کرد: برای اولین بار بنیاد خیریه نیکوکاری جمیلی به عنوان یک بخش خصوصی وارد حوزه حمایت از پژوهش و پژوهشگر شده که قابل تقدیر است. جوانان متخصص سرمایه های آینده کشور هستند و باید در کشور خودشان استعدادهایشان شکوفا شود.
وی از حرکت تدریجی این جشنواره برای حضور قدرتمندانه در عرصه بین المللی خبر داد و گفت: بخشی از این حرکت با امضای تفاهمنامه با یونسکو در جشنواره پیش رو محقق خواهد شد تا در لیست جشنواره های سازمان جهانی یونسکو قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیارد و 800 میلیون تومان به برگزیدگان دو بخش ایده ها و کسب و کارهای علوم پایه در نظر گرفته شده است گفت: با رایزنی ها این مبلغ برای شرکت کنندگان و صاحبان طرح ها افزایش خواهد یافت.
در ادامه شادی جمیلی، رئیس دبیرخانه این جشنواره اول خرداد ماه را زمان آغاز دریافت ایده ها از سوی دبیرخانه دانست و گفت: علاقه مندان داخل و خارج از کشور با شماره پاسپورت و یا کد ملی می توانند تا مهرماه ۱۴۰۰ از طریق مراجعه به پرتال جشنواره قرن ثبت نام کنند. زمان برگزاری جشنواره نیز ۹ آذرماه ۱۴۰۰ خواهد بود.

تمرکز ویژه جشنواره اندیشمندان جوان بر “کووید۱۹” و “هوش مصنوعی”

دبیر پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان  در این نشست خبری همچنین گفت: تمرکز ویژه جشنواره پنجم که جشنواره قرن است بر دو موضوع چالش فعلی که “کووید۱۹” است و “هوش مصنوعی”، استوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *