کشف و پیشرفت مهم؛ سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا ساخت داروی ضد سرمازدگی را تأیید کرد.

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) اولین داروی ضدسرمازدگی را تایید کرد.. این خبری بود که به عنوان کشف و پیشرفتی مهم در این زمینه شناخته می‌شود.

سرما‌زدگی در دمای زیر صفر (0.55- درجه سانتیگراد یا 31.01 درجه فارنهایت) رخ می‌دهد، اگرچه در چنین دماهایی سرمازدگی معمولاً خفیف است و هیچ آسیب دائمی در پی نخواهد داشت. اما اگر محل کار یا زندگی شما در جایی باشد که هوا به مراتب سردتر باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

در کانادا معمولاً هنگام سرمای شدید، گزارش‌های خبری به مردم هشدار می‌دهند که از بیرون رفتن خودداری کنند زیرا سرمازدگی ممکن است در کمتر از یک دقیقه اتفاق بیافتد.

تاکنون هیچ درمان تایید شده‌ای برای سرمازدگی شدید وجود نداشته است. اما در 14 فوریه 2024، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ساخت داروی ضدسرمازدگی را تایید کرد..

سرمازدگی پاسخ بدن به منظور تطابق با سرمای طولانی یا شدید است که منجر به انقباض عروق خونی و کند شدن جریان خون در اندام‌ها می‌شود. سرما‌زدگی جریان خون را در اندام‌های حیاتی گرم نگه می‌دارد و شانس زنده ماندن در سرمای شدید را افزایش می‌دهد. سرمازدگی می‌تواند منجر به آسیب دائمی به انگشتان دست و پا و قسمت‌هایی از صورت شود که گاهی ‌اوقات منجر به قطع قسمت‌های آسیب دیده بدن می‌شود.

 

داروی تغییر کاربری شده چیست؟

داروی جدید تایید شده توسط سازمان غذا و دارو به نام ایلوپروست (با نام تجاری اورلومین) تغییر کاربری داده شده است. یعنی از ابتدا برای درمان سرمازدگی ساخته نشده است و برای درمان فشارخون بالا در ریه کاربرد داشته است.

استفاده از داروهایی که تغییر کاربری داده شده‌اند روشی بسیار جذاب برای یافتن درمان‌های جدید برای بیماری‌های مختلف است، زیرا این داروها قبلاً همه‌ی آزمایش‌های ایمنی انسانی مهم (و گران‌قیمت) را پشت‌سر گذاشته‌اند، بنابراین برای استفاده در سایر موضوعات پزشکی بسیار ارزان‌تر (حدود 40 تا 80 میلیون دلار یا 3264 میلیون پوند) هستند، در حالی‌که ساختن یک داروی جدید حدود 12 میلیارد دلار هزینه دارد.

بسیاری از داروها برای درمان بالقوه سرمازدگی شدید آزمایش شده‌اند. با این حال، استفاده از داروی ایلوپروست اولین آزمایشی است که در یک کارآزمایی بالینی انجام شد. در این آزمایش بیماران مبتلا به سرمازدگی شدید به طور تصادفی ایلوپروست دریافت کردند یا نکردند. این مطالعه نشان داد که  در 60 درصد از بیمارانی که ایلوپروست دریافت نکرده‌اند، جراحات ناشی از سرمازدگی آنقدر شدید بود که منجر به قطع عضو شده است، در حالی که بیمارانی که ایلوپروست دریافت کردند چنین شرایطی را نداشتند.

در حالی که تعداد کل بیماران مورد آزمایش در این مطالعه فقط 47 نفر بود، با قراردادن تمام حقایق در کنارهم مبنی بر اینکه هیچ درمان دارویی تایید شده دیگری برای سرمازدگی وجود ندارد و نتایج قابل‌توجهی که در این کارآزمایی تصادفی انسانی یافت شد، FDA متقاعد شد تا این داروی تغییر کاربری شده را به عنوان داروی درمان سرمازدگی تأیید کند.

 

ایلوپروست چگونه در درمان سرمازدگی اثرگذار است؟

ایلوپروست با منبسط کردن رگ‌های خونی بیماران و جلوگیری از تشکیل لخته‌ی خون موجب درمان این بیماری می‌شود، زیرا سرمازدگی باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود و فرایندی که از طریق آن ایلوپروست به بهبود بافت سرمازده کمک می‌کند، معکوس کردن فرآیند انقباض در رگ‌های خونی است.

با این حال هر گاه که خون مجدداً در بافتی که دچار سرمازدگی شده است، جریان پیدا کند، می‌تواند به طرز متناقضی آسیب را تشدید کند که این موضوع «آسیب خون‌رسانی مجدد» نام دارد و بیشتر ناشی از هجوم ناگهانی اکسیژن است که باعث به وجود آمدن تنش اکسیداتیو می‌شود.

جالب اینجاست که ایلوپروست نه تنها در گشادکنندگی عروق تأثیرگذار است، بلکه تنش اکسیداتیو را نیز کاهش می‌دهد که نشان می‌دهد ایلوپروست اثر دوگانه‌ای بر فرایند سرمازدگی دارد که می‌تواند به توضیح ظرفیت چشمگیر آن برای درمان سرمازدگی کمک کند.

سرمازدگی یک بیماری رایج در مناطق بسیار سرد جهان است. یک مطالعه نشان می‌دهد که هر سال 1.1 درصد از جمعیت فنلاند سرمازدگی شدید را تجربه می‌کنند و 12.9 درصد از سرمازدگی خفیف رنج می‌برند.

از آنجایی که آسیب‌های شدید ناشی از سرمازدگی که منجر به قطع عضو می‌شود توسط ایلوپروست درمان می‌شود، تایید دارویی که به طور قابل‌توجهی خطر قطع شدن انگشتان دست، پا و بینی بیماران را کاهش می‌دهد، برای بسیاری خبر خوشایندی خواهد بود.

 

منبع