گامی جدید جهت تسهیل ثبت اختراع متقاضیان جشنواره

روز شنبه مورخ 1 بهمن ماه 1401 جلسه ای ما بین کانون پتنت ایران و جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با حضور دکتر سروش مودب و خانم هنگامه تشت زر برگزار گردید.

ابتدا دکتر مودب – مدیر اجرایی جشنواره در خصوص مجموعه زرین و همچنین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، مرکز شتاب‌دهی ماینتک و آکادمی آنسو توضیحاتی را ارائه نمود.

ایشان در ادامه خاطر نشان کرد: پیرو تحقیقات گسترده ای که بر روی جشنواره های علمی سطح دنیا صورت گرفت و با توجه به اینکه پشتوانه اصلی این نوع رویدادها در دنیا بنیادهای علمی هستند؛ بنیاد نیکوکاری جمیلی به بنیاد علم و فناوری جمیلی تغییر نام داد.

وی افزود: فعالیت های بخش بین الملل جشنواره نیز از ابتدای جشنواره پنجم به صورت رسمی آغاز گردید.

مدیر اجرایی جشنواره ضمن برشمردن معرفی دو بخش ایده پردازان و کسب و کار نوپا؛ همکاری و ارتباط با مراکز علمی، دانشگاه، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد سطح کشور را از نقاط قوت این رویداد علمی برشمرد.

سپس دکتر امیری – رئیس کانون پتنت به معرفی این مرکز پرداخت: کانون پتنت ایران در سال ۱۳۹۴ بعنوان برنامه جامع حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه اختراع آغاز به کار نمود. در حال حاضرحمایت از ثبت اختراع‌های باکیفیت در مراجع معتبر خارجی و زمینه‌سازی تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه و مبتنی بر اختراع از جمله ماموریت‌های کلیدی کانون پتنت ایران است.

این کانون با درنظر گرفتن نیازمندی‌های کشور در حوزه مالکیت فکری، اقدام به فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای ارائه کیفی خدمات این حوزه نموده است. در این راستا، کانون با پرورش و توسعه تیم‌های حرفه‌ای برای ارائه خدمات تخصصی مالکیت فکری و اتخاذ رویکردهای فعالانه، سعی در پوشش نیازهای کشور در این زمینه را داشته است.

ایشان در ادامه یادآور شد: کارشناسان در این کانون، حوزه های شیمی مواد، پزشکی، تجهیزات و برق و الکترونیک را تحت پوشش قرار داده اند و همچنین گروهی در بخش پایش فعال افراد مستعد و دارای طرح را شناسایی کرده و در این راستا ثبت ها در 2 بخش ارزیابی تجاری سازی و ثبت pct صورت می پذیرد.

در پایان ریاست کانون پنت حوزه های همکاری دو جانبه جشنواره و کانون را به چند بخش از جمله: داوری طرح ها، معرفی شرکت های دانش بنیان، برگزاری وبینارهای مشترک جهت استفاده از امکانات جشنواره، همکاری در ثبت حقوقی اختراع ایده پردازان جشنواره و شرکت مخاطبان جشنواره در جلسات هفتگی آموزشی مبانی مالکیت فکری این کانون تقسیم نمود.

دکتر مودب ضمن اعلام آمادگی جهت فعالیت های دوجانیه، پیشنهاد تنظیم برنامه ای مدون در راستای پیشبرد اهداف مذکور بیان نمود.