داروی HIV در آزمایش‌ها موفق به تقویت حافظه موش‌ها شد

داروی HIV در آزمایش‌ها موفق به تقویت حافظه موش‌ها شد

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس با استفاده از میکروسکوپ‌های کوچک به بررسی فعالیت‌های مغزی جوندگان پرداخته و متوجه شده‌اند که حفظ یا فقدان حافظه تحت تاثیر یک مکانیزم کلیدی است. آن‌ها می‌گویند اگر بتوانیم در میان‌سالی این مکانیزم را هدف قرار دهیم، شاید قدرت حافظه افزایش یابد و جلوی بیماری‌هایی مثل زوال عقل گرفته شود. حالا یک داروی HIV توانسته در این زمینه به نتایج خوبی روی موش‌ها برسد.

دانشمندان می‌گویند با افزایش سن یک مولکول خاص در مغز افزایش می‌یابد که دسترسی به خاطرات را دشوار می‌کند. اما آن‌ها موفق شده‌اند با کمک یک داروی موجود در زمینه درمان HIV، عملکرد مغز در بازیابی حافظه را تقویت کنند. خاطرات در ذهن ما به‌صورت مجموعه‌ای از تجارب مرتبط با یکدیگر ثبت می‌شوند. محققان برای درک بهتر سازوکار مولکولی در این شیوه ذخیره‌سازی اطلاعات از ابزار مدرنی موسوم به مینی‌اسکوپ استفاده کردند. این ابزار روی سر حیوان نصب شد تا فعالیت‌های عصبی و چگونگی شکل‌گیری خاطرات را رصد کند.

محققان در استفاده از مینی‌اسکوپ تمرکز خود را روی بررسی مولکولی به نام CCR5 گذاشتند. تحقیقات قبلی نشان داده بود که مقدار این مولکول با افزایش سن بیشتر می‌شود و یادآوری خاطرات را سخت‌تر می‌کند. پژوهشگران در این مطالعات با استفاده از موش‌هایی که به‌صورت ژنتیکی اصلاح شده بودند، دریافتند که حذف ژن CCR5 می‌تواند بازیابی حافظه را تقویت کند.

 

جدیدترین مقاله ها

پژوهشهای جدید درباره سلول‌های بنیادین

کشف جایگاه ضبط نغمه‌های موسیقی در مغز انسان