دومین جشنوار اندیشمندان و دانشمندان جوان

دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

پس از برگزاری موفقیت آمیز نخستین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، نخستین جلسه شورای سیاستگذاری دومین جشنواره با حضور وزیر محترم علوم در تاریخ 21 خرداد ماه 1397 برگزار گردید.

اهداف جشنواره

در دومین سال برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان ، بنیاد نیکوکاری جمیلی با در نظر گرفتن اهمیت و نقش علوم پایه در توسعه و پیشرفت سایر حوزه های علم و فناوری و ایجاد کسب و کارهای جدید، این حوزه را مورد توجه قرار داد. در حقیقت این جشنواره حرکتی در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بخش خصوصی برای حمایت از جوانان این کخن مرزو بوم و خلق ارزش  از دانش است.

امات پیش از جشنواره دوم

شورای علمی و داوران جشنواره از متخصصین دانشگاهی هر رشته  از اعضای بانک داوران پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تشکیل شد و همچنین بستر سامانه دریافت ایده ها بر اساس قوی ترین نکات امنیتی طراحی گردید. علاوه بر این هر یک از داوران با انعقاد قرارداد NDA (قرارداد عدم افشای اطلاعات) تعهد و مسئولیت خود را در این زمینه به اثبات رسانده اند.

روند انتخاب ایده های برتر

در  دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان  ۶۳۷ ایده در سامانه ثبت شد که از این تعداد ۵۴۷ ایده ثبت نهایی شدند . بر روی این تعداد ایده ثبت شده ، داوران علمی در ۵ محور (علوم زیستی – شیمی – فیزیک – ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر و زمین‌شناسی) طبق معیارها و شاخص‌ های ارزیابی، انجام دادند.

معیارها و شاخص‌های ارزیابی علمی ایده‌های دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان :

 • نو بودن ایده
 • اصالت ایده یا طرح
 • امکان تولید و تجاری سازی
 • نوآوری و خلاقیت
 • مهارت ارائه
 • انتخاب مواد
 • همگام و دوستدار محیط زیست
 • کارایی
 • ارزش افزوده
 • امنیت
 • ارگونومی
 • رعایت نیازهای فرهنگی

طبق شاخص های ذکر شده ۵۰ ایده منتخب علمی به بخش کسب و کار جهت داوری معرفی شدند.

ایده ها ممکن است از نظر علمی جنبه مثبت و ارزشمندی داشته باشند اما در بخش کسب و کار و تجاری‌سازی نتوانند امتیازات لازم را به دست آورند، لذا تمرکز دومین جشنواره بر روی تجاری‌سازی ایده‌ها بود و بحث کسب و کار به عنوان یک اولویت مهم مدنظر داوران قرار گرفت.

داوری علمی گرچه بخش‌ بسیار مهمی است اما تعیین کننده نیست و از این رو هر دو بخش علمی و کسب و کار در دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان مورد ارزیابی قرار گرفت و ایده هایی که توانستند از هر دو بخش (علمی و کسب و کار) امتیازات لازم را کسب کنند  به‌عنوان ایده منتخب معرفی شدند.

استارتاپ ویکند

مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در دومین جشنواره اندیشـــمندان و دانشــمندان جوان و نگاه هوشمندانه بنیاد نیکوکاری جمیلی در حمایت از ایده های کسب و کارانه باعث شد تا رویداد سه روزه استارتاپ ویکند نیز قبل از برگزاری جشنواره برگزار شود .

در این رویداد ۵۰ ایده منتخب معرفی شده از بخش علمی، حضور داشتند و با راهنمایی مربیان و کارشناسان کسب و کار، تیم تشکیل دادند. همچنین ۵۰ نفر از علاقمندان به حوزه کسب و کار مانند برنامه نویسان، طراحان سایت و گرافیست ها و .. (که صاحب ایده نبودند نیز جهت تیم سازی به صاحبان ایده اضافه شدند) هم می‌توانند جهت تیم شدن با صاحبان ایده گروه تشکیل دهند که در نهایت 100 نفر حضور داشتند که ایده پردازان منتخب هریک از تیم ها در روز اول برگزاری استارتاپ، در حضور تمامی افراد مدعو در روز جشنواره، ایده های خود را در 5 دقیقه ارائه دادند و با رأی داوران در نهایت 10 ایده انتخاب شد.

مابقی افراد با این 10 گروه، تشکیل تیم دادند و در نهایت 10 تیم تشکیل شد که با همراهی مربیان تخصصی کسب و کار پارک علم و فناوری، آموزش های لازم، جهت ارائه خوب ایده و تجاری سازی آن، به آنها داده  شد. در روز پایانی استارتاپ ویکند در حضور داوران کسب و کار ایده ها مجدداً جهت کسب اعتبار و دریافت جایزه بنیاد جمیلی ارائه شد و با یکدیگر رقابت کردند. نتایج نهایی داوری های علمی و کسب و کار در روز جشنواره، 7 آذر ماه سال 1397 اعلام گردید.