هرآنچه درباره تحقیقات بازار باید بدانیم | Market Research

تحقیقات بازار

Market Research چیست؟

Market Research یا تحقیقات بازار فرایند جمع آوری اطلاعات در مورد خریداران، مخاطبان هدف و مشتریان است. اطلاعاتی که با توجه به آن می‌توانید تعیین کنید محصول یا خدمات شما تا چه اندازه می‌تواند در جامعه مناسب و موفق عمل کند .تحقیقات بازار به شما می‌گوید که اعضای مخاطبان و مشتریان شما در مورد محصولات و خدماتی مشابه آنچه شما می فروشید چه تحقیقاتی انجام می‌دهند. همچنین به شما می‌گوید چه چیزی در صنعت شما بیشتر رواج دارد، مخاطبان و مشتریان شما از محصولات و خدماتی مانند محصولات شما چه می‌خواهند و به چه مواردی بیشتر از همه احتیاج دارند. Market Research هم‌چنین بر تصمیم‌گیری‌های مشتریان در خرید نیز تاثیرگذار است.

تحقیقات یازار - Market Research

چرا Market Research مهم است؟

بدون تحقیق، درک کاربران غیرممکن است. مطمئناً شما می‌توانید از همان ابتدا یک ایده کلی در مورد اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و به چه چیزهایی نیاز دارند داشته باشید اما اگر می‌خواهید وفاداری آنها را جلب کنید باید قدری عمیق‎تر پیش روید.

انواع Market Research

دو نوع اصلی تحقیقات بازار، تحقیقات اولیه و ثانویه است. تحقیقاتی که اگر به درستی صورت گیرد می‌توانید با است، اطلاعات بسیار مناسبی را در مورد نحوه تجارت محصول‌تان جمع‌آوری کنید.

 • تحقیقات اولیه، اطلاعات دست اول مشتریان

تحقیقات اولیه پیگیری اطلاعات دست اول در مورد بازار و مشتریان است. می‌توانید از گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌های آنلاین، مصاحبه‌های تلفنی و مواردی دیگر استفاده کنید تا با جزئیات جدیدی درباره چالش‌های مشتریان و شرکت‌های تجاری مشابه خود آشنا شوید.

 1. تحقیقات اکتشافی: این نوع تحقیقات اولیه در بازار بیشتر درباره مشکلات احتمالی است. مشکلاتی که تیم بیشتر با آن‌ها سر و کار دارد و پیش‌بینی به‌موقع‌شان مهم‌تر است. این مرحله به‌طور معمول به عنوان اولین قدم قبل از انجام تحقیقات خاص انجام می شود و می تواند مصاحبه‌ها یا نظرسنجی‌های نامحدود با تعداد کمی از افراد را شامل شود.
 2. تحقیقات خاص: این نوع اغلب به دنبال تحقیقات اکتشافی است و از آن برای جابجایی موضوعات یا فرصت‌هایی که پیش از شروع کسب و کار نیز از اهمیت برخوردار بوده‌اند استفاده می‌شود. در تحقیقات خاص مشاغل می‌توانند بخش کوچکتر یا دقیق‌تری از مخاطبان خود را به‌عنوان جامعه هدف در نظر گیرند و سوالاتی را حتی با هدف حل مسائل مبهم پیش‌رو از آن‌ها بپرسند.

تحقیقات یازار - Market Research

 • تحقیقات ثانویه، داده‌های در دسترس

تحقیقات ثانویه تمام داده‌ها و سوابقی است که در اختیار دارید. داده‌هایی که با توجه به آن‌ها می‌توانید نتیجه نهایی کسب و کار خود را تعیین کنید. تحقیقاتی که شامل گزارش‌های روند پیشروی کسب و کار، آمار بازار، محتوای صنعت و داده‌های به‌روز مربوط به فروش در تجارت‌ شماست. مهم‌ترین کاربرد تحقیقات ثانویه، تجزیه و تحلیل رقباست. پس با ما همراه باشید تا سه نوع از منابع تحقیقاتی ثانویه کارآمد را با هم بررسی کنیم:

 1. منابع عمومی: این منابع، اولین و در دسترس‌ترین منابع هنگام انجام تحقیقات بازار ثانویه است. منابعی که چه برای یافتن و چه خواندن رایگان هستند و معمولاً بهترین گزینه را برای جلب نظر مشتری شما در‌پی دارند. به گفته اکثر کارآفرینان، آمارهای دولتی متداول‌ترین منابع عمومی شما هستند. دو نمونه از داده‌های بازار عمومی ایالات‌متحده عبارتند از: دفتر سرشماری ایالات متحده و دفتر کار و آمار، که هر دو مورد نیز اطلاعاتی مفید در مورد وضعیت صنایع مختلف در سطح کشور ارائه می‌دهند.
 2. منابع بازرگانی: این منابع غالباً در قالب گزارش‌های بازار که شامل بینشی در حوزه صنعت هستند تهیه شده و بیشتر توسط آژانس‌های تحقیقاتی گردآوری می‌شوند. از آنجا که جمع‌آوری این اطلاعات کار آسانی نیست، به‌همین دلیل معمولاً بارگیری و دسترسی به آن‌ها نیاز به صرف هزینه دارد.
 3. منابع داخلی: برای حمایت از تحقیقات بازار، منابع داخلی اعتبار بیشتری نسبت به سایر منابع دارند. چرا؟ چون این داده‌ها اطلاعاتی از بازار هستند که توسط تیم کاری و از میان مشتریان خودتان جمع‌آوری شده‌است. متوسط ​​درآمد هر فروش، نرخ نگهداری مشتری و سایر داده‌های تاریخی درمورد سلامت حساب‌های قدیمی و جدید، همگی می توانند جزئی از منابع داخلی باشند که برای نتیجه‌گیری بهتر در مورد نیاز مشتری تا حد زیادی به شما کمک می‌کنند.

تحقیقات یازار - Market Research

مزایای Market Research

تحقیقات بازار الگویی برای بهبود مستمر کسب و کار شماست. تحقیقاتی که برای درک نیازهای مشتری و به‌روزرسانی مداوم کسب و کار خود به آن نیاز دارید و سه مزیت مهم را شامل می‌شود:

 1. کارآمد: شما را سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنید به مشتریان‌تان نزدیک می‌کند.
 2. مقرون به صرفه: برای شروع کار نیازی به استخدام یک بازاریاب یا تیم بازاریابی خارجی ندارید.
 3. رقابتی: بینش سریع و قدرتمند و اطلاعات به‌روز می‌تواند محصولات شما را در صدر برترین‌ محصولات روز بازار قرار دهد.

4 روش رایج Market Research

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به واسطه آن تحقیقاتی مناسب کسب و کار خود را انجام داده و داده‌هایی مناسب در مورد مشتریان خود جمع آوری کنید اما رمز موفقیت کسب و کارهای موفق این است که خودشان را تنها به یک روش تحقیق محدود نمی‌کنند. ما اینجا به چهار نوع متداول از روش‌های تحقیق در بازار که شامل نظرسنجی، مصاحبه، گروه‌های متمرکز و مشاهده مشتری است می‌پردازیم:

 • نظرسنجی: نظرسنجی از مشتری می‌خواهد به سؤالاتی کوتاه و محدود یا غیرمحدود در مورد محصولات و در قالب پرسشنامه‌ای کاغذی یا از طریق ایمیل پاسخ دهند. وقتی از میان پاسخ 2000 مشتری به پاسخ‌هایی مشخص و تجاربی مشترک در مورد محصول برسیم، یعنی نیم بیشتر راه را رفته‌ایم. نظرسنجی، متداول ترین نوع روش تحقیق در بازار است. در میان انواع نظرسنجی نیز، نظرسنجی‌های آنلاین به‌عنوان محبوب‌ترین نوع نظرسنجی شناخته شده‌اند اما سوال اینجاست که چه چیزی نظرسنجی‌های آنلاین را تا این حد محبوب کرده‌است؟ سهولت در پاسخ‌دهی مشتریان و جمع‌آوری حداکثر داده‌ در حداقل زمان ممکن توسط صاحبین کسب و کار و در‌ پی آن سرعت‌بخشی به تجزیه و تحلیل داده‌ها از مزایای نظرسنجی آنلاین است.

نظرسنجی

 • مصاحبه: مصاحبه، مکالمه یک به یک با اعضای بازار یا همان مشتریان هدف شماست. هیچ چیز به اندازه کسب اطلاع حضوری و یادداشت‌برداری رو در رو برای دانستن مزایا و معایب محصولات‌تان دقیق نیست اما اگر امکان برگزاری جلسات حضوری هم نبود، جلسات غیرحضوری و کنفرانس ویدیویی به‌عنوان گزینه دوم عالی است. صرف نظر از نحوه انجام آن، هر نوع مصاحبه دقیق، مزایایی بزرگ در درک بازار هدف و مشتریان شما خواهد داشت.

مصاحبه

 • گروه‌های متمرکز: گروهی از افراد هستند که با دقت انتخاب شده و اطلاعاتی متناسب با بازار هدف یک شرکت را جمع آوری می‌کنند. یک مجری آموزش دیده برای به‌دست‌آوردن بینش عمیق‌تر، مکالمه‌ای پیرامون محصول، تجربه کاربر یا پیام بازاریابی گردآوری می‌کند. گاه استفاده از این گروه‌ها تا حدی ریسک به حساب می‌آید اما چه چیزی باعث می‌شود استفاده از گروه‌های متمرکز خطرناک باشد؟ اگر تازه وارد بخش تحقیقات بازار کسب وکار خود شده‌اید توصیه نمی‌کنیم از گروه‌های متمرکز شروع کنید چراکه انجام درست آن پرهزینه است و کوچک‌ترین خطایی می‌تواند تحقیقات شما را قربانی انواع خطاها کند.

مشاهده در تحقیقات بازار

 • مشاهده: مشاهده مشتری در حین خرید محصول، روشی هوشمندانه و موثر است اما چه چیزی مشاهده را تا این اندازه مهم می‌کند؟ مشاهده جایگزینی عالی برای گروه‌های متمرکز است. این راه نه‌تنها ارزان‌تر است، بلکه خواهید دید که افراد با محصول شما در محیطی مشترک چگونه ارتباط برقرار می‌کنند، بدون اینکه از هم شناختی داشته باشند و روی یکدیگر تأثیری بگذارند. تنها نکته منفی این است که شما نمی توانید همیشه کنار آنها باشید، بنابراین مشاهده، جایگزین مناسبی برای نظرسنجی و مصاحبه نیست.